Tartalomjegyzék
Mi a fogimplantátum?
A fogimplantátumok olyan magas értékű fémből (titánból) készült foggyökér utánzatok, melyeket szövetbarát bioanyagokból gyártanak. Az implantátumokat kis szájsebészeti műtéttel az állkapocs csontjába helyezik el azzal a céllal, hogy később ezekre a „gyökerekre” egy új fogat építsenek fel. Az átmérője és hossza a természetes fogakéhoz közel álló, vagyis 3-6 mm ill. 8-16 mm.
A fogimplantátum nagy előnye a hídhoz képest, hogy erre úgy lehet egy koronát elhelyezni, hogy a szomszédos ép fogakat nem szükséges lecsíszolni. Másik -gyakran ígényelt- lehetőség, hogy segítségükkel a fogatlan szájba behelyezett protézis kitünően rögzíthető.
Ugyancsak fogatlan szájban, 6-8 fogimplantátum behelyezése után (egy állkapocsra számítva) 12-tagú híd behelyezése, és ezzel teljes rágófunkció helyreállítása az esztétikai ígények tökéletes kielégítése mellett.
A fogimplantátum felülete
A fogimplantátum felülete mérvadó tényező az implantátum szervezet általi integrációjával, a csontnövekedéssel kapcsolatban. A gyártók különleges figyelmet szentelnek a felület struktúrájának és anyagának. Ismertek TPS (Titan-Plasma-Spray) vagy FBR (Fast Bone Regeneration), stb. felületek, melyek kifejlesztése folyamán a csontregeneráció idejének lerövidülését tüzték ki célul.
A fogbeültetés menete
A gyorsabb becsavarás érdekében nagy menetemelkedésük van és általában 2 bekezdésü menettel rendelkeznek. Keresztmetszetben a menet profilja is gyártótól-gyártóig különbözik: fürészfog, kerek, háromszögü ill. ezek kombinációja.
A 10 évvel ezelőtti implantátumok behelyezése előtt a csontba fúrt lyukat meg kellett menetelni. A jelenlegi implantátumok már önvágó éllel vannak ellátva.
Ennek a felismerésnek (fejlesztésnek) legfőbb előnye, hogy kevesebb traumát okozva és a csontforgácsokat a furatban benne hagyva támogatják a csontregenerációt. Ugyanakkor a behelyezett implantátumnak sokkal jobb a kezdeti stabilizációja és az elfordulás elleni blokkolása.