Tartalomjegyzék
Fogszuvasodás
A fogszuvasodás eltávolítása és a fogidegek ellátása után a fogtömések szolgálják a foghibák bezárását. Általa a fog érzékeny részei védve lesznek és helyreáll a rágási funkció és az esztétika is. A fog helyzetének megfelelően, valamint a foghiba nagyságától függően különböző tömőanyagok sora áll rendelkezésre.
A fogszuvasodás a fog kemény állományának, a zománcnak és a dentinnek a megbetegedése. A fogszuvasodás folyamat első lépcsőfoka a fogzománc meghibásodása, melynek anyagából kioldódik a mész (dekalcifikáció). Ezek makroszkópikus fehér folt formájában felismerhetők. Az étel szinezőanyagai miatt ezek a foltok gyakran megsötétednek.
Egy kezdődő fogszuvasodás az elszineződéssel együtt olyan mechanikai károsodást okoz a fog felszínén, ami szondával érzékelhető. Ha a fogszuvasodás a kezdeti stádiumban nem lesz rögtön kezelve, amikor még csak a zománc károsodott, akkor behatol a dentinbe is. Mivel a dentin sokkal puhább, mint a zománc, a fogszuvasodás szétterjed a dentinben.
Fogtömés – Kompozit tömés
A kompozit tömés a fogorvos által a szájban készített fogszínű tömés. Fényre keményedik, melyet polimerizációs készüléknek nevezett lámpa bocsát ki. Műanyag (kompozit) fogtöméseket elsősorban a frontfogak régiójába, valamint kisebb fogtöméseket a rágófogak régiójába javasoljuk. A kompozit töméshez szükséges a fogat előkészíteni, vagyis: a szuvasodást eltávolítani, kitisztítani, a töméshez előkezelni a fogat, majd végül a tömést (akár több rétegben is) behelyezni.
Előnyök és hátrányok:
- Kielégítő esztétika
- Elszíneződés lehetséges
- Nem olyan hosszúéletű, mint egy fogászati labor által készített kerámia inlay
- Szélrések képződésének veszélye
A fogszínű tömések élettartalmuk nem olyan jó, mint az amalgámtöméseké, mivel 6-8 évente a kompozit töméseket is cserélni kell, ugyanis ezek a tömések idővel zsugorodnak, egy idő elteltével már nem zárnak jól.