Tartalomjegyzék
Mit jelent a dentálhigiénia?
A lepedék (plakk) szuvasodást és/vagy fogínygyulladást okozhat, emiatt feltétlenül szükséges az étkezések után ezt a lepedéket eltávolítani! Ez szokványosan mechanikusan, fogkefével és fogkrémmel történik. Végül pedig a fogak közötti résből fogselyem vagy fogköztisztító használatával el lehet távolítani a lepedéket. Amennyiben a higiénia elégtelen vagy hibás a technika, a lepedék a fogakon marad és a nyál segítségével idővel elmeszesedik, így lesz belőle fogkő.
A fogkő olyan erősen tapad a foghoz, hogy az eltávolítása házi módszerekkel már nem lehetséges és nem is ajánlott. Ha a fogkövet nem távolítjuk el rendszeresen és alaposan, akkor zavartalanul, mint egy ék behatolhat a fogíny alá. Igy képződnek a fogíny alatti tasakok, melyek az állandó fogínygyulladás (gingivitis) okozói és biztos fenntartói. A tasakokban kemény rétegek keletkeznek, melyeket a szakma konkrementeknek nevez! Ha súlyosbodik a fogínygyulladás, a fogkő behatol a fogíny alá (íny alatti fogkő), akár fogégygyulladást is okozhat (parodontitis), mely végső esetben a fogak meglazulásához illetve azok kihullásához vezethet. Mindenképp ajánlott ilyen esetben egy professzionális dentálhigiéniai kezelés.
Tasakképződés
A fogakon lévő lepedék és fogkő folyamatosan fenntart egy ínygyulladást. A fogínygyulladás következtében az íny megnagyobbodik és élénk-vörösessé válik, ilyenkor gyakran tapasztalhatunk ínyvérzést fogmosás közben. Képződhet íny alatti fogkő is, ami elősegíti az egészséges tapadást és emiatt kialakulhatnak tasakok.
Ennek elkerülése érdekében szükséges gyakran fogkőeltávolításra és professzionális dentálhigiéniai kezelésre járni, mivel így akkor megelőzhető ez a probléma.