Mi történik az első találkozáskor?
Az első alkalommal felvesszük az anamnézist (rendelői kérdőív). A pontosabb diagnózis érdekében készítünk egy digitális röntgenfelvételt vagy ha a páciens hoz magával az is elégséges lehet (ha egy évnél nem régebbi). Miután megvizsgáltuk a páciens fogait egy kezelési tervet állítunk össze, időpontokat egyeztetünk, valamint szájápolási tanácsokkal, javaslatokkal látjuk el. Kérdéseire a kezeléssel vagy a szájápolással kapcsolatban szívesen válaszolunk.
Miből áll egy kezelési terv?
Önnel együttműködve állítunk össze egy olyan tervet, amelyen fel vannak tüntetve a szükséges fogászati kezelések. Kiderül, hogy hány alkalommal kell megjelennie a rendelőnkben illetve a kezelések alatt mi fog történni. Kapni fog egy tisztább képet arról hogy mennyibe kerül a kezelés az elejétől a végéig. Így nem érheti váratlan kiadás a későbbiekben.
Milyen időközönként kell kontrollra járnom?
Ahhoz, hogy megőrizze a fogai épségét, ajánlott félévente kontrollra járni, de legalább évente egyszer. Ha több mint egy éve nem volt fogászati kontrollon, akkor itt az ideje. A megelőzés fontos.
Miből áll egy félévente esedékes kontrollvizsgálat?
A kontrollvizsgálat teljesen fájdalommentes. Amennyiben az utolsó röntgenfelvétel 2 éves vagy annál régebbi, készítünk egy újat. Majd az orvos egy tükörrel és egy szondával megvizsgálja a fogakat, a fogíny állapotát valamint gócpontokat és elváltozásokat keres. Szükség esetén tájékoztat a leletről és kezelési tervet készít a további teendőkről.
Hogyan tudok jelentkezni egy vizsgálatra?
Konzultációs vizsgálatra való jelentkezésre időpontot kérhet online a weboldalunkon keresztül, telefonos egyeztetés alapján vagy emailben.
Mi az implantátum?
Az implantátum egy műgyökér, melynek anyaga titánium (orvosi célra fejlesztett rozsdamentes acél), de kapható cirkónium változata is. Ezeket az anyagokat az emberi szervezet teljes mértékben elfogadja. Fogimplantátumok segítségével pótolhatóak az elveszett fogak. Az implantátum jó szájhigiéné mellett akár élethosszig tart. Ennek feltétele a megfelelő és alapos fogtisztítás és a rendszeres kontrollvizsgálatokon való megjelenés.
Hogyan kerül be az implantátum a csontba?
Az implantálás vagyis a fogbeültetés, akkor jöhet létre, ha páciens jó egészségi állapotban van, rendelkezik megfelelő minőségű és elegendő csonttal azon a területen, ahol az implantátumot szeretnénk elhelyezni. A műtét helyi érzéstelenítéssel történik, ezáltal teljesen fájdalommentes. A műtét előtt a szájüreget fertőtlenítjük klórhexidines szájvízzel.
Egy kis bemetszést ejtünk az ínyen, majd a lágyrészek feltárása következik amíg a csontot el nem érjük. Egy lassú fordulatszámú fúróval előkészítjük a helyet a csavarnak, ebbe az üregbe egy speciális szájsebészeti motorral hajtjuk be csavart.
Az implantátum feletti fogínyt néhány öltéssel összezárjuk. A műtét után 8-10 nap elteltével a varratok eltávolításra kerülnek. A behelyezett implantátum 3-4 hónap alatt összekapcsolódik (körbenövi a csont) a csontállománnyal, így stabilizálódik.
Mit kell csinálnom az implantáció után?
Az implantáció után kap tőlünk egy csomagot ami tartalmazza az szükséges gyógyszereket, speciális szájvizet, fogkrémet és egy puha sörtéjű fogkefét (surgical megasoft) ami célzottan az implantálás utáni területek tisztítására alkalmas.
Műtét után előfordul, hogy az arc felduzzad, ami a tőlünk kapott jégzselével jegelhető, negyed órás szünetekkel a beavatkozás környékén. Speciális szájvizet két hétig ajánlatos használni, ez csökkenti a gyulladást és csökkenti a szájban lévő baktériumok számát, ezzel is gyorsítva a sebgyógyulást.
Az antibiotikumos védelem nagyon fontos a fertőzés elkerülése érdekében, kérjük – amennyiben szednie kell – javaslatainknak megfelelően tegye azt. A műtét utáni napokban nem ajánlott semmilyen megerőltető fizikai megterhelés, szaunázás, szolárium és uszoda használata. Kérjük ne fogyasszon tejterméket, alkoholt, fűszeres és/vagy csípős ételeket valamint kerülje a kemény ételek fogyasztását és ne dohányozzon a következő 3-4 napban.
Fontos, hogy ne egyen, amíg az érzéstelenítő hatása teljesen el nem múlik. Ha fájdalmat tapasztal, szedjen fájdalomcsillapítót, tapasztalataink alapján egy-két nap alatt elmúlik a kellemetlen fájdalmas érzés a beavatkozás után. Az implantálás után részletesebb információt kap a kezelőorvosodtól.
Mi a fogkő?
A fogkő a helytelen fogmosási technika következményeként alakul ki.
A fogkőképződést mindig dentális plakk (lepedék) előzi meg ami először a fog felszínén képződik az ínyszélnél és a fogközökben. Ha ezt nem távolítjuk el, idővel mészkristályok rakódnak le benne és elmeszesedik. Ekkor már erősen tapad a foghoz. Otthon használható eszközökkel nem távolítható el (nem is ajánljuk az otthoni praktikákat). Rendszeres szájhigiéniás kezeléssel lelassítható a fogkő kialakulása.
Mi az a fogkőeltávolítás? Hogyan zajlik?
A fogkőeltávolítást minden esetben először egy alapos szájüregi vizsgálat és szűrés előzi meg.
A fogkövet egy modern ultrahangos depurátorral (ez a fogkő-eltávolító készülék neve) távolítjuk el. A gépnek van egy vékony feje ami nagyon magas sebességen (ultrahangon) vibrál és vizet bocsájt ki. A víz és az ultrahang hatására a fogkő leválik a fogakról. A gépi depurálás mellett használunk kézi eszközöket, amivel az íny alatti területeket is precízen ki tudjuk tisztítani.
Zárásképpen egy puha forgó gumifejjel és egy speciális fogkrémmel eltávolítjuk a maradék elszíneződést a fogakról és teljesen simára polírozzuk a fog felszínét. Későbbiekben a fogkő és a szennyeződések is nehezebben tapadnak meg a fogakon. Ennek az eljárásnak köszönhetően tovább maradnak a fogai csillogóan fehérek és simák.
Mit kell csinálnom fogkőeltávolítás után?
Kezelést követően a fogínye érzékeny lehet, ezért pár napig egy puha (soft) fogkefe használatát javasoljuk. Érdemes használni egy klórhexidin-tartalmú szájvizet, ami csökkenti a fogínygyulladást. Ezzel gyorsíthatjuk a szövetek regenerálódását, hamarabb visszahúzódik az ínygyulladás.
Pár napig célszerű a dohányzást és a színes ételeket mellőzni. A fogkőeltávolítás után tanácsos fogkefét cserélni, hogy az azon élősködő baktériumok ne kerüljenek újra vissza a szájüregbe.
Mi az a fogköztisztító kefe?
Egy rugalmas drótszálhoz erősített finom kis szálakkal (sörtékkel) rendelkező kefe, amit általában egy műanyag nyél tart. Kiválóan alkalmas arra, hogy eltávolítsuk az ételmaradékot vagy a makacs lepedéket a fogközökből. Nehezen elérhető helyekhez is könnyű hozzáférést biztosít. Rendszeres használatával megelőzhető a fogszuvasodás és az ínygyulladás.
Milyen esetekben javasolt a fogköztisztító kefe használata?
Elsősorban a megnyílt fogközök tisztításához javasoljuk. Ezenkívül alkalmas ínyvisszahúzódáskor, hézagos fogaknál, gyökérelágazódásoknál, rögzített pótlásoknál, implantátumoknál vagy fogágybetegség miatt kezelt pácienseknél. Ezek fogközi területeinek lepedékmentesítését segíti elő. Különböző kiszerelésben és méretben kaphatóak bármelyik drogériában. A méret kiválasztásánál kérje a dentálhigiénikusa segítségét.
Mi az a Superfloss és mikor érdemes használni?
A Superfloss egy speciális fogtisztító eszköz. A cipőfűzőre emlékeztető kemény műanyag résszel kezdődik, amely segítségével bevezethető olyan fogközökbe amiket nagyon nehezen vagy nem lehet elérni normál fogselyemmel. Elsősorban rögzített fogpótlásoknál (hidaknál) vagy egymáshoz sínezett fogak esetében előnyös a használata.
Miért ne használjunk fogpiszkálót?
A fából készült pálcikák a fogköz tisztítására nem alkalmasak. Használatuk komoly ínysérülést okozhat, mert a kemény, törékeny fa könnyen beletörhet a fogközbe, amit sokszor csak a fogorvos képes maradéktalanul eltávolítani.
Ha mindenképpen ragaszkodik a fogpiszkálóhoz, akkor puhafából (balsafa) készült, háromszög keresztmetszetüt válasszon.
Hidroterápiás készülék (szájzuhany) használata árt vagy használ?
A laza lepedéket távolítják el a megkeményedett plakkot már nem, tehát elengedhetetlen hozzá a mechanikai tisztítás is. Gyulladt íny esetén használata hátrányos és veszélyes lehet, mert ha a vízsugár a baktériumokat a laza íny alá vagy a tasakba préseli, az tovább ront a fennálló gyulladásos állapoton.
Gyulladásmentes állapot esetén viszont kiváló kiegészítő a fogkefével történő tisztítás mellé. Elsősorban rögzített fogpótlással rendelkezőknek ajánljuk kiegészítő szájhigiénés eszközként. A készüléket szájvízzel feltöltve alkalmazzuk, így érhető el vele a legjobb eredmény.
Hogyan tudom helyesen használni a fogselymet?
Fontos, hogy a fogselymet mindig fogmosás előtt használjuk. Először szabjon le egy körülbelül 50 cm-es darabot, majd tekerje rá két végét a jobb és a bal kéz középső ujjára úgy, hogy a két kéz között kifeszítve körülbelül 10cm-nyi rész maradjon. Ha ez kész a két mutatóujjával és hüvelykujjai segítségével ki tudja feszíteni, majd irányítania fogselymet. Fontos, hogy ne hagyja túl hosszúra, a mutatóujjai között 1-2 cm elegendő.
Óvatosan vezesse végig a fogselymet a fogfelszínen majd a kontaktpontól az ínyszélig fűrészelő mozgással úgy, hogy minél nagyobb felületet fedjen le a selyemmel. Vigyázzuk hogy ne hirtelen csússzunk be a fogközbe, mert így megsérthetjük az ínyt. Vízszintesen fel-le és közben fűrészelő mozdulatokat végezzen, váltogatva az oldalakat. Ezt ismételje meg legalább kétszer vagy amíg tiszta nem lesz.
Miért is kell az elvesztett fogakat pótolni?
Már sokszor hallottam, hogy csak ott fontos ahol látszik. Ez az állítás teljesen téves. Ugyanis a fogakra szükségünk van nem csak esztétikai szempontból.
Fontos szerepük van a rágásban, továbbá hiányuk hangképzés, beszédzavart okozhat.
Mi a korona?
Olyan fogpótlás, amely beborítja a fog megfelelően előkészített felszínét és erre cementtel rögzül.
Megerősíti és ugyanolyan külső megjelenést biztosít (forma és szín) mint az eredeti fog. Anyagát tekintve lehet többek között fémkerámia vagy cirkónium.
Hogyan kerül a korona a fogamra?
A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, ezáltal teljesen fájdalommentes.
A fog keményszöveteinek megtartása, megkímélése érdekében, csak a minimálisan szükséges részt távolítjuk el. A korona számára a fogat elő kell készíteni, vagyis helyet kell csinálni a koronának. A foganyagot különböző alakú fúrókkal lecsíszoljuk. A csonkelőkészítés a korona fajtájától és anyagától, valamint a rendelkezésre álló foganyag mennyiségétől is függ. Miután ezzel végeztünk, lenyomatokat készítünk. Ezután közösen megbeszéljük, az optimális színt, majd a pontos lenyomat alapján a fogtechnikus elkészíti a koronát a megbeszélt anyagból. 8-10 nap alatt készül el. Ez idő alatt kap majd egy ideiglenes koronát, ami védi a fogat a hőhatásoktól és esztétikai szerepe sem elhanyagolható.
Amennyiben tetszik a szín és a forma végleges beragasztásra kerül a pótlás, ami tökéletesen illeszkedik színben és formában is saját fogai közé.
Milyen esetben javasolt koronát készíteni?
Olyankor javasolt koronát készíteni, ha már a fogat töméssel nem lehet eredményesen helyreállítani.
Például:
- nagymértékű szuvasodás esetén
- kevés a saját foganyag a töméssel való felépítéshez
- kopott,elszíneződött, gyökérkezelt fogaknál
- esztétikai vagy helyzeti rendellenesség esetén
Mire jó a fogtömés?
A fogszuvasodás megállításának egyik legjobb módja a fogtömés. Manapság népbetegségnek számít szinte minden esetben fájdalom és tünetek nélkül alakul ki, ezért fontos, hogy már a korai szakaszban felismerjük. A fogszuvasodás visszafordíthatatlan folyamat.
Amikor fogzománcunk megsérül, elgyengül a fog belső, érzékenyebb részei is veszélybe kerülnek, amelyek károsodása nagyobb problémához is vezethet. A fogtömés megakadályozza a szuvasodás továbbterjedését. Kérjük időben jelentkezzen, ne várja meg amíg a fájdalom jelentkezik.
Hogy készül egy fogtömés?
Rendelőnkben csak legmodernebb, legjobb minőségű esztétikus (kompozit tömés) tömőanyagokkal dolgozunk. A szakmai szabályoknak megfelelően készítjük el önnek a tökéletes tömést. Színben maximálisan illeszkednek a fogaihoz, tartósak és keménységük megegyezik a fog keménységével.
A modern eljárásoknak hála ezek a pótlások teljesen összeolvadnak a fog eredeti szerkezetével, így nálunk nem csak álom a csillogóan fehér mosoly.
Milyen gyakran kell a töméseket cserélni vagy ellenőrizni?
Egy jó minőségű anyagból készült tömés akár 6-8 évig is eltarthat. Évenkénti kontroll javasolt a széli záródás ellenőrzése céljából. Élettartama növelhető a jó egyéni szájhigiénia kialakítása által, fluorid tartalmú fogkrémek használatával és a tömések szükség szerinti átpolírozásával. Így a kezdődő szuvasodások terjedése is visszafogható.
Hogyan készül egy esztétikai tömés és milyen esetekben nyújt segítséget?
Első lépésként helyi érzéstelenítést alkalmazunk, így az eljárás fájdalommentes lesz. Mikor már teljesen elzsibbadt, eltávolítjuk a fog szuvas részét. Egy üreget hozunk létre minimális foganyag veszteséggel. Kiemelten fontos, hogy a tömés tökéletesen tudjon illeszkedni a fog természetes anyagához. A teljes folyamat mindössze néhány percet vesz igénybe.
A fog belsejét előkészítjük a töméshez, szükség esetén kalcium tartalmú anyaggal védjük a fogban található idegvégződések nyílását. Majd szárítjuk, savazzuk, bondozzuk a jobb tapadás érdekében. Ezután a tömőanyagot több rétegben helyezzük az előkészített fogba. Maga az anyag fényre köt meg, így a kezelés után nem kell órákat várnia arra, hogy az megszilárduljon.
A kezelés utolsó lépése a tömés polírozása és magasságának beállítása. A felszíne tökéletesen sima lesz és színben is maximálisan megegyezik a saját fogával. Az esztétikai tömések számos fogászati problémára nyújtanak gyors, tartós segítséget. Ilyen eset, ha a foga: elszíneződött, gyakran fáj, vagy ha erős, nyilalló fájdalmat érez, hidegre érzékenységet tapasztal, kettétört vagy akár csak letört belőle egy darab.
Mi történik fogfehérítéskor?
A fogfehérítés elvégzéséhez semmiféle speciális eszközre nincs szükség, csak magára a fogfehérítő anyagra. Először gondosan le kell fedni az ínyt egy speciális izoláló anyaggal, azután a dupla fecskendőben lévő speciális zselé összekeverése majd a fogfelszínre történő applikálása a hozzá tartozó csőrrel következik. A zselében a hidrogén-peroxid hatóanyagnak köszönhetően az aktiválást követően oxigén szabadul fel, ami behatol a fogzománc, illetve a dentin területére, és kifehéríti az elszíneződéseket.
Fogfehérítés után milyen feladataim vannak?
Az eredményének megőrzése érdekében sokat tehetünk, ha betartjuk a kezelés után ajánlott javaslatokat, ugyanis az első 24 óra igényli a legnagyobb tudatosságot és bizonyos szabályok betartását az étkezésben és szájápolásban.
Mit nem ehetek vagy ihatok fogfehérítés után?
A kezelést követő napokban figyeljen étkezésére, de cserébe olyan mosolya lesz, amelyről mindig is álmodott. A következő ételeket, italokat kérjük kerülje:
csokoládé, kávé, tea, kóla és egyéb színezett italok, gyümölcslé, rágó, energiaital, paradicsom, lekvár, sötét gyümölcsök, alma, citrusfélék, sárgarépa, cékla, szójaszósz, spenót, szalámi, ketchup, szörp, vörösbor, curry, olajos szószok, túl zsíros ételek, dohányzás
Az otthoni fogfehérítés hatékony?
Otthoni fogfehérítésre kérjük kérje ki dentálhigiénikusa tanácsát. Az fogfehérítő fogkrémek, matricák, otthon használható szerek nem tartalmazhatnak annyi és olyan hatóanyagot, mint a fogorvosi rendelőben használt anyag, így hatásuk sem váltja ki a kívánt fehérséget, eredményt.
Kérjük ne használja a következő termékeket fogfehérítésre: szódabikarbóna, tengeri-só, almaecet, citrom. Károsítják a fogakat, fogzománc egészségét. A szodabikarbona szemcséi sértik a fogzománcot és citrusfélék pedig felmarják.
Mikor készítünk kivehető fogsort?
Amikor a foghány már olyan mértékű, hogy már híddal vagy koronákkal, nem kivitelezhető a pótlás és az implantálás lehetősége sem jöhet szóval, mivel a csontállomány nem elégséges az implantálás feltételeinek, ilyen esetben készítünk kivehető fogsort.
Mi várható a fogsor készítésekor?
Bármilyen fogsorról legyen is szó a folyamat minden esetben hasonló. Lenyomatot veszünk az alsó, felső állcsontról, beállítjuk a megfelelő harapási magasságot, majd ezeket elküldjük a fogtechnikusnak. A következő ülésen következik a fogpróba. A viaszba helyezett fogakat bepróbáljuk és újra ellenőrizzük a harapást, ha ez tökéletes és a páciensnek is tetszik a fogak formája, színe, akkor a fogtechnikus elkészíti a végleges protézist.
Mire kell figyelnem a fogsor viselésekor?
Kezdeti időben meg kell szoknia az arc izmainak az idegen tárgyat, ami beszédnél és rágásnál is furcsa lehet. Ha fájdalmat vagy kellemetlenséget tapasztal kérjük jelezze. Nagyon fontos hogy minden étkezés után alaposan tisztítsa meg fogsorát fogkefével és használjon műfogsor tisztító tablettát, mivel a fogsor alatt a baktériumok és gombák könnyen elszaporodnak.
Néhány tanács étkezéskor és beszédkor
A megszokás ideje alatt gondot okozhat az ételek és italok forróságának és az ízek érzékelése is. Ez gyakran előfordul azoknál, akik először viselnek műfogsort, de később majd javulni fog, ne aggódjon. Az evést kezdetben apróbb falatokkal és puha ételekkel kezdje.
Mielőtt megszólalna, harapjon rá a fogsorra, és nyeljen egyet! Így a fogsor olyan pozícióba kerül, amellyel könnyebben fog tudni beszélni. Olvasson hangosan az elején, így az izmai gyorsabban fognak alkalmazkodni.